Αρχική Σελίδα

ΕΛΛΑΚ στο 2ο Σχολικό Εργαστηριακό Κέντρο (ΣΕΚ) Αν. Αττικής (Κορωπίου)

Servers στο 2ο ΣΕΚ Ανατ. Αττικής Τα Εργαστηριακά Κέντρα (Ε.Κ.) αποτελούν εδώ και πολλά χρόνια το βασικό πυλώνα στήριξης της Τεχνικής-Επαγγελματικής Εκπαίδευσης. Καθημερινά, χιλιάδες μαθητές χρησιμοποιούν τις υποδομές των Ε.Κ. σε όλη την Ελλάδα με σκοπό την κατάρτιση και την απόκτηση τεχνικών δεξιοτήτων σε διάφορες ειδικότητες.

Τα Ε.Κ., πέρα από την εκπαιδευτική τους υπόσταση, αποτελούν δημόσιες υπηρεσίες οι οποίες, για να λειτουργήσουν και να υπηρετήσουν την εκπαίδευση, χρειάζεται να υποστηριχθούν από πλήθος διοικητικών, οργανωτικών διαδικασιών, όπως συμβαίνει σε κάθε δημόσιο αλλά και ιδιωτικό οργανισμό.

Η λειτουργία ενός Ε.Κ. παρουσιάζει αρκετές ιδιαιτερότητες και δυσκολίες σε σχέση με τη λειτουργία ενός τυπικού σχολείου. Για παράδειγμα, η οργάνωση και υποστήριξη του διευρυμένου ωραρίου λειτουργίας (από 08:00 το πρωί έως 23:00 το βράδυ), το πλήθος του εκπαιδευτικού και βοηθητικού με διάφορες ειδικότητες και από διαφορετικές Σχολικές Μονάδες, αποτελούν μερικούς από τους παράγοντες που καθιστούν τη λειτουργία μια τέτοιας Σχολικής Μονάδας ιδιαίτερα απαιτητική.

Με στόχο την καινοτομία και την καλλιέργεια μιας ψηφιακής κουλτούρας, στο 2ο Ε.Κ. Ανατολικής Αττικής στο Κορωπί, σχεδιάζεται, υλοποιείται, λειτουργεί και προτείνεται ένα διαφορετικό - ψηφιακό μοντέλο οργάνωσης και λειτουργίας για τα Ε.Κ. συμβατό με όλες τις οντότητες του δημόσιου τομέα.

Το νέο προτεινόμενο μοντέλο, μεταξύ άλλων παρουσιάζει χαρακτηριστικά και καινοτομίες όπως το ότι:

- είναι οικολογικό, καθώς δεν χρησιμοποιεί χαρτί

- επιτυγχάνει σημαντική οικονομία κλίμακας, καθώς μειώνει στο ελάχιστο τις πάγιες δαπάνες μίσθωσης τηλεπικοινωνιακών γραμμών και υπηρεσιών

- χρησιμοποιεί την υπάρχουσα υλικοτεχνική υποδομή

- χρησιμοποιεί ΕΛΛΑΚ εκμηδενίζοντας το κόστος για τις ανάγκες του λογισμικού

Κατά συνέπεια, ελαχιστοποιώντας τις απαιτούμενες οικονομικές δαπάνες και την ανάγκη για αναβάθμιση της υλικοτεχνικής υποδομής, επιτυγχάνεται μια σημαντική εξοικονόμηση οικονομικών πόρων και ταυτόχρονα σημαντική βελτίωση των παρεχόμενων υφιστάμενων υπηρεσιών.