Notice

• JW_SIG_PRG

Γενικά

Τα Εργαστήρια του 2ου ΕΚ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗΣ, εκτός από την καθημερινή άσκηση των μαθητών/τριων των σχολικών μονάδων που εξυπηρετούνται από το κέντρο (ΕΠΑ.Λ ΚΟΡΩΠΙΟΥ, ΕΣΠ. ΕΠΑ.Λ ΚΟΡΩΠΙΟΥ, ΕΕΝΕΓΥ-Λ ΚΟΡΩΠΙΟΥ), διατίθενται ετησίως για την διεξαγωγή Σεμιναρίων Επιμόρφωσης, είτε εκπαιδευτικών όλων των κλάδων και ειδικοτήτων, είτε μαθητών ΔΙΕΚ κ.λ.π. Επειδή τα εργαστήρια είναι η καρδιά της κατάρτισης, αλλά και της άσκησης των μαθητών και των εκπαιδευομένων, καταβάλετε κάθε δυνατή προσπάθεια να είναι διαρκώς στην αιχμή της τεχνολογίας ανανεώνοντας και εκσυγχρονίζοντας τον εξοπλισμό τους.

Οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές των Εργαστηρίων Πληροφορικής, αλλά και των άλλων ειδικοτήτων και Τομέων, διαθέτουν πλούσιο Λογισμικό (software). Ενδεικτικά αναφέρουμε τα εξής:

• Microsoft Office (πλήρης και τελευταία έκδοση)
  • Πρόγραμμα Aristoclass (διαδραστικό πρόγραμμα για την διδασκαλία στην αίθουσα)
  • AutoCAD   (πρόγραμμα σχεδίασης γραμμικού, τεχνικού σχεδίου,
  • Adobe suite (ολοκληρωμένη έκδοση προγραμμάτων για το σχεδιασμό και παρουσίαση σελίδων διαδικτύου)
  • Προγράμματα προσομοίωσης Ψύξης και Θερμομόνωσης
  • Lab view FDS
  • Προγράμματα γλωσσών Προγραμματισμού (Basic, Pascal, Visual Basic κ.λ.π.)
  • Προγράμματα Μακροοικονομίας
  • Singular Logic Accountant  (Πρόγραμμα Λογιστικό μέχρι βιβλίων τετάρτης κατηγορίας του ΚΒΣ και Πρόγραμμα Μισθοδοσίας)
  • Πρόγραμμα "Βασικές Αρχές Νοσηλευτικής"

{gallery}gallery/pc-lab01{/gallery} {gallery}gallery/pc-lab02{/gallery} {gallery}gallery/pc-lab03{/gallery} {gallery}gallery/pc-lab04{/gallery} {gallery}gallery/pc-lab05{/gallery}